STANDARD FOOD COSTING ( the easiest way)
-Buffer margin
-Cost of a specific ingredients
-Cost per serving
Key words:
TRFC - total raw food cost
AP - as purchased / the amount of ingredients that you need
BM - Buffer Margin
Here are the formulas:
Total Price = AP x Price / Unit
TRFC = just add all the total price
BM = TRFC x 10%
TRFC with BM = TRFC + BM
Cost Per serving = TRFC with BM / serving per pax
MENU: carrot cupcake
SERVINGS : 12 pcs
AP | unit | Ingredients | Unit Price | Total Price |
175 | g | Flour | 45.00/ 1000g | 7.87 |
5 | g | Baking soda | 35.00/ 250g | 0.7 |
2.5 | g | salt | 37.00/1000g | 0.09 |
5 | g | cinnamon | 350.00/1000g | 1.75 |
120 | g | Pine nuts | 40.00/500g | 9.6 |
2 | pcs | eggs | 7.00/pc | 14 |
135 | g | sugar | 50.00/ 1000g | 6.75 |
160 | g | oil | 66.00 / 500ml | 21.12 |
2.5 | g | Vanilla extract | 30.00/20ml | 3.75 |
160 | g | pineapple | 22.00/234g | 15.04 |
225 | g | carrots | 31.00/500g | 13.95 |
Solution:
STEP 1
First you have to find the price of each ingredients, we have to solve for the price of flour.
AP x Price / Unit = (price of flour)
AP Price Unit ( unit is amount of ingredients when you bought it )
= (175g) x 45.00 / 1000g (multiply the amount of ingredients that you need by the price of ingredients that you bought)
= 7875 / 1000g (divide 7875 by amount of product that you bought)
TOTAL = 7.875 (total price of 175g of flour)
you can now calculate the rest of the ingredients using the same formula.
* the unit of AP should be the same unit of the amount of ingredients you bought.
STEP 2
TRFC
- just add all the total price
Total Price |
7.87 |
0.7 |
0.09 |
1.75 |
9.6 |
14 |
6.75 |
21.12 |
3.75 |
15.04 |
13.95 |
TOTAL : 94.62 (TRFC)
STEP 3
FOR BM (Buffer Margin)
= TRFC x 10%
= (94.62) x .10
TOTAL = 9.46
STEP 4
TRFC with BM
= TRFC + BM
= 94.62 + 9.46
TOTAL = 104.08 (total price for 12 pieces)
STEP 5
Cost per Serving
= TRFC with BM / serving per pax
= 104.08 / 12
TOTAL = 8.67 per piece
With the use of standard costing you can now determine how much you spent for your product and how to give a price for it without any loss. You can use this in any food and beverage business.
If you have any questions just comment below. Thanks!
Thank you!! Need ko to at nakalimutan ko na😂😂
ReplyDelete